در شهر اصفهان از سال ۱۳۸۱ تا کنون دفع پسماندهای ساختمانی و عمرانی در محل گردنه زینل انجام می شود. در حال حاضر روزانه حدود ۴۰۰۰ تن پسماند ساختمانی در این سایت دریافت می گردد که این پسماندها توسط پیماتکار مربوطه در محل سایت، ساماندهی می شوند. به منظور مدیریت هرچه بهتر این حجم عظیم از پسماندها، سازمان مدیریت پسماند اصفهان در نظر دارد با همکاری سایر سازمان ها و بخش های مربوطه در شهرداری، مدیریت کامل پسماندهای ساختمانی از محل تولید تا محل دفع نهایی را اجرایی نماید. این امر موجب خواهد شد از تخلیه های غیر مجاز پسماندهای ساختمانی در سطح و حومه شهر جلوگیری به عمل آمده و زمینه لازم جهت بازیافت پسماندهای ساختمانی فراهم گردد. همچنین این سازمان در نظر دارد یک سیستم بازیافت پسماندهای ساختمانی خریداری نماید تا با همکاری سازمان های مربوطه، زمینه بازیافت این پسماندها و کاهش مصرف مصالح طبیعی فراهم شود. همچنین به منظور ساماندهی پسماندهای ساختمانی جزء تولیدی حین ساخت، سازمان مدیریت پسماند در نظر دارد زمینه لازم را جهت استفاده هرچه بیشتر و بهتر از باکس های جمع آوری پسماندهای ساختمانی فراهم آورد. از دیگر اقدامات آتی سازمان مدیریت پسماند جهت یکپارچه سازی مراحل مدیریت پسماندهای ساختمانی، خرید و استقرار نرم افزار مدیریت پسماندهای ساختمانی است که امکان نظارت و کنترل جامع بر تمامی مراحل مدیریت پسماندهای ساختمانی را فراهم می آورد.

در سال 1398 و با کلید خوردن پروژه سامانه مدیریت جامع پسماندهای عمرانی و ساختمانی تلاش می شود تا همه پسماندهای ساختمانی تنها از طریق مبادی مجاز دریافت و مدیریت شود.

این پروژه حاصل همکاری مشترک میان سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان، سازمان مدیریت حمل و نقل بار و کالای درون شهری و حومه شهرداری اصفهان، شرکت پیمانکار و دیگر نهادهای مرتبط است که به منجر به راه اندازی سامانه ای شده که مدیریت پسماندهای ساختمانی از مبدأ تولید تا محل دفع را به طور دقیق رصد نموده و مانع از فعالیت غیر مجاز در این زمینه می شود. 

علاوه بر این موضوع بازیاقت پسماندهای ساختمانی نیز در دستور کار قرار گرفته و پس از انجام مطالعات و تحقیقات لازم، زمینه های اجرایی آن فراهم خواهد شد.

 

همچنین شهروندان و پیمانکاران می توانند به جای مراجعه حضوری به مناطق، از طریق وبسایت cw.isfahan.ir نسبت به ثبت درخواست صدور مجوز تخریب و خاکبرداری و خاک مرغوب اقدام نمایند.

مراحل ارایه خدمت
نکات مهم آموزشی

طبق شیوه نامه اجرایی پسماندهای عمرانی و ساختمانی، تعریف پسماندهای عمرانی و ساختمانی به شرح زیر است:

پسماند عمرانی و ساختمانی:

 به کلیه پسماندهای حاصل از ساخت و ساز، تخریب اماکن و ساختمان های فرسوده، گودبرداری، خاکبرداری، تعمیر و نوسازی، راه سازی، آسفالت معابر، حفاری­های مربوط به تأسیسات شهری و به طور کلی هرگونه پسماند حاصل از فعالیت عمرانی و ساختمانی مشتمل بر خاک و مخلوط حاصل از خاکبرداری، شیشه، بتن، ملات گچ و خاک، کاشی و سرامیک، ملات ماسه و سیمان، قیر و گونی، سنگ، آجر، موزائیک، رابیتس، تیرچه سقفی، شیروانی، چوب و سایر پسماندهای مشابه اطلاق می­گردد. طبق همین تعریف، پسماندهای عمرانی و ساختمانی به دو دسته کلی تقسیم می­شوند:

پسماندهای کل (عمده) عمرانی و ساختمانی: 

به کلیه پسماندهای عمرانی و ساختمانی که روزانه بیشتر از 2 متر مکعب باشد و توسط ماشین آلات حفّار و خودروهای کمپرسی بارگیری و حمل می­شود اطلاق می­گردد.

پسماندهای جزء عمرانی و ساختمانی: 

به کلیه پسماندهای عمرانی و ساختمانی که روزانه کمتر یا برابر 2 متر مکعب باشد اطلاق می­گردد.

همانگونه که گفته شد، پسماندهای ساختمانی بیشترین حجم پسماندهای تولیدی در شهرها را به خود اختصاص می­دهند. این حجم عظیم، در صورت عدم مدیریت مناسب می­تواند مشکلات عدیده­ای را گریبانگیر شهرها کند. از جمله معضلات و مشکلات ناشی از عدم مدیریت صحیح پسماندهای ساختمانی عبارتند از:

تخلیه­ های غیرمجاز پسماندهای عمرانی و ساختمانی در معابر و گذرگاه­ها

ایجاد آسیب به آسفالت و رویه راه­ها در اثر بارگیری و حمل غیر مجاز پسماندهای ساختمانی و عمرانی

ایجاد بستر مناسب برای شیوع عوامل بیماری­زا به ویژه بیماری سالک

ایجاد منظر نامناسب شهری

ایجاد مشکلات زیست محیطی از جمله پدیده ریزگردها

هدر رفت منابع و مصالح طبیعی

 با توجه به موارد یاد شده، مدیریت صحیح پسماندهای ساختمانی از اولویت­های جوامع شهری بوده که مستلزم توجه جدی مدیران شهری می­باشد.

 

سوالات متداول

دفع پسماندهای ساختمانی و عمرانی در  چه مکانی انجام می شود؟

در حال حاضر، پسماندهای عمرانی و ساختمانی بارگیری شده، در تنها محل مجاز تخلیه پسماندهای عمرانی و ساختمانی در محل گردنه زینل دفع می­شوند. البته بدلیل عدم نظارت کافی و عدم هماهنگی های میان سازمانی تا پیش از این تخلیه­ های غیر مجاز نیز در سطح و حومه شهر انجام می­شد. سایت گردنه زینل در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهر اصفهان، در منطقه‌ای محصور میان دو کوه کلاه قاضی در جنوب و کوه شیدان در شمال واقع است. مختصات این منطقه، 32 درجه و 36 دقیقه شمالی و 51 درجه و 48 دقیقه شرقی می­باشد.

طبق آمار و بررسی­های انجام شده، در حال حاضر در اصفهان روزانه حدود 7000 تن پسماندهای ساختمانی و عمرانی تولید می­شود که تنها نزدیک به نیمی از آن در محل سایت تخلیه مجاز شهرداری واقع در گردنه زینل تخلیه می­گردد. شایان ذکر است پسماند ساختمانی از دو منبع مالکین خصوصی و پروژه­های متعلق به شهرداری تولید و در محل تخلیه می­شوند.

اهداف استقرار سیستم مدیریت یکپارچه پسماندهای عمرانی و ساختمانی در شهر اصفهان چیست؟ 

در حال حاضر به دلیل عدم یکپارچگی مدیریت پسماندهای ساختمانی بین زیر مجموعه­های شهرداری، امکان کنترل و نظارت کافی بر فرآیند تولید تا تخلیه آنها وجود ندارد. هدف از اجرای این طرح عبارت است از:

نظارت بر فرآیند تولید پسماندهای ساختمانی

تفکیک در مبداء و جلوگیری از بارگیری مخلوط در حد امکان

هماهنگی میان نهادهای نظارتی پیرامون ساختمان­های در حال ساخت و تخریب

نظارت و کنترل کافی بر فرآیند بارگیری و حمل پسماندهای ساختمانی

جلوگیری از تخریب­ها و خاکبرداری­های غیر مجاز بدلیل نبودن فرآیند نظارتی یکپارچه

ساماندهی مناسب پسماندهای ساختمانی در سایت گردنه زینل

ممانعت از خطرات زیست محیطی و بهداشتی مانند آلودگی خاک، شیوع بیماری سالک و پدیده ریزگردها

جلوگیری از هدر رفت منابع طبیعی از طریق بازیافت منابع و مصالح

 

الزامات قانونی مدیریت پسماندهای عمرانی و ساختمانی

قانون مدیریت پسماند

طبق ماده 5 آیین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماند مصوب 05/05/1384، وزارت کشور باید با هماهنگی سازمان حفاظت محیط زیست، شیوه­نامه­های اجرایی مدیریت پسماندهای عادی و کشاورزی و پسماند ویژه تبدیل شده به پسماند عادی از قبیل تولید، ذخیره­سازی، جمع­آوری، جداسازی، حمل و نقل، بازیافت، پردازش و دفع را با رعایت ماده 11 قانون مدیریت پسماند، شش ماه پس از ابلاغ این آیین نامه تهیه و به مورد اجرا بگذارد. همچنین طبق ماده 9 این قانون، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که مبادرت به عملیات ساختمانی و عمرانی از هر قبیل در سطح شهر، روستا و بخش می­نمایند، باید مقررات و شیوه نامه­های مربوط در خصوص جداسازی، ذخیره و انتقال نخاله­های ساختمانی را رعایت نمایند.

راه های ارتباطی

سامانه مدیریت یکپارچه پسماندهای عمرانی و ساختمانی

جهت استقرار سیستم مدیریت یکپارچه پسماندهای ساختمانی و عمرانی، نیاز به یک سامانه کنترلی و نظارتی است که امکان پایش فرآیند از نقطه تولید تا محل دفع را فراهم سازد. بویژه در شهرداری اصفهان که مسئولیت هر بخش از فرآیند بر عهده یکی از زیرمجموعه­های شهرداری است لزوم استقرار این سامانه بیشتر احساس می­شود. در سایر کلانشهرها نیز سامانه­های مشابهی مستقر گردیده است. سامانه ای که در شهرداری اصفهان مستقر شده است شامل سه بخش عمده است:

نرم افزار مدیریت پسماندهای ساختمانی و عمرانی

وبسایت شهروندی به نشانی cw.isfahan.ir

اپلیکیشن ناظرین

اطلاعات شامل مشخصات ساختمان و میزان پسماندهای تولیدی به تفکیک پسماند و خاک تولیدی در این سامانه ثبت می­گردد. به علاوه مشخصات پیمانکاران حفار و حمل کننده و خودروهای آنها، مجوزهای صادر شده، مشخصات کارت فعالیت و غیره تماما در این سامانه ثبت می­شوند. به علاوه تخلفات احتمالی نیز در این سامانه ثبت می­گردند و در لحظه در دسترس قرار می­گیرند.

همچنین شهروندان و پیمانکاران می توانند به جای مراجعه حضوری به مناطق، از طریق وبسایت cw.isfahan.ir نسبت به ثبت درخواست صدور مجوز تخریب و خاکبرداری و خاک مرغوب اقدام نمایند.

کد محتوا: 33866

برچسب‌ها